Written by 12:03 pm Економіка

Україна заявила про готовність збільшити транзит газу для Молдови – молдовський віцепрем'єр

Кишинів. 25 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Україна готова збільшити обсяг транзиту газу для Молдови, заявив віцепрем’єр, міністр інфраструктури та регіонального розвитку Молдови Андрей Спину у вівторок у соціальних мережах.

Як повідомлялося, "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) виключив одну з двох точок прийому російського газу для транзиту. ОГТСУ оголосив форс-мажор прийому газу для транзиту через газовимірювальну станцію "Сохранівка", оскільки не може здійснювати оперативно-технологічний контроль за компресорною станцією "Новопсков". Маршрут через "Сохранівку" забезпечував транзит понад 30 млн куб. м на добу. Заявку на транзит приймають лише однією із двох точок входу до ГТС країни – газовимірювальною станцією "Суджа".

За словами Спину, міністерство інфраструктури та регіонального розвитку Молдови звернулося до ОГТСУ із запитом щодо пропускної спроможності ГТС для транзиту російського газу до Молдови. Оператор відповів, що пропускна спроможність транзиту газу українською ГТС, і на вході в Україну, і на виході до Молдови, значно перевищує обсяги, які прокачує "Газпром".

На пункті входу в Україну – "Суджі" – у вересні обсяг заброньованої потужності становив 77,2 млн куб. м на добу, а у жовтні – 72 млн куб. м. Його використовують лише на 50-55%, тобто збільшення транзиту до Молдови цілком можливе за рахунок цих уже оплачених, але незадіяних потужностей. Крім того, ОГТСУ надав додаткову можливість бронювати на аукціонах 15 млн куб. м транзитної потужності газу на місяць та 52,6 млн куб. м на добу на пункті пропуску "Суджа".

Водночас заброньована потужність у вересні-жовтні на виходах з України до Молдови становить лише 5,7 млн куб. м на добу (1,2 млн – на виході "Олексіївка" та 4,5 млн куб. м на добу на виході "Гребеники"). Також не використовувалася можливість бронювання додаткових потужностей у точках виходу, запропонована ОГТСУ на аукціонах (у "Гребениках" – 22,5 млн куб. м на добу встановленої потужності щомісяця та 25,5 млн куб. м на добу, в "Олексіївці" – 5,91 млн куб м і 6,7 млн куб. м відповідно).

"Отже, технічних бар’єрів для збільшення обсягів транспортування газу до Молдови немає. Потужності української газотранспортної системи дають змогу збільшити поточні обсяги транзиту до Молдови щонайменше вдесятеро", – зазначили в компанії у відповідь на запит Кишинева.

Раніше повідомлялося, що з 1 жовтня обсяг постачання газу до Молдови скорочено на 30% – до 5,7 млн куб. м на добу за потреби у 8,06 млн куб. м. "Газпром" пояснив це технічними проблемами, пов’язаними з обмеженням транзиту газу через Україну. У листопаді можливе нове скорочення обсягу, тоді як потреби Молдови становитимуть приблизно 13,5 млн куб. м на добу.

Дві третіх газу, який поставляють до республіки, припадають на Придністровський регіон.

(Visited 1 times, 1 visits today)
Close