Written by 12:03 pm Економіка

Нафтова логістика переживає "хаос" напередодні набуття чинності санкцій проти РФ – ЗМІ

Київ. 24 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Трейдери, танкерні оператори та уряди провідних країн світу дедалі частіше запитують: чи зможе ланцюжок постачання глобального нафтового ринку впоратися з найжорсткішими в історії санкціями щодо російського експорту, пише Bloomberg.

Як зазначає агентство, інтенсивні дипломатичні зусилля США щодо пом’якшення агресивних санкцій Європейського союзу тривають уже кілька місяців, але часу залишається дедалі менше. Приблизно за шість тижнів до набуття чинності нафтовим ембарго питання про те, чи вистачить цих зусиль, щоб допомогти третьому за величиною виробнику нафти у світі доставити більшу частину своєї продукції покупцям, залишається відкритим, констатує Bloobmerg.

США вже кілька місяців б’ють на сполох з приводу того, що європейські санкції щодо Росії можуть спровокувати ціновий шок на ринку нафти, і наполягають на збереженні доступу компаній до послуг, особливо до страхування, щоб уникнути стрибка цін перед проміжними американськими виборами в листопаді. Для цього покупцям довелося б погодитися на обмеження нафтових цін – price cap.

Офіційні особи США пропонують встановити граничну ціну вище за $60 за барель, що є вищим рівнем, ніж обговорювалося раніше.

Агентство зазначає, що більшість російських потоків оброблятимуть складною мережею суден, їхніх власників і портів, в якій домінують структури, які все ще бажають мати справу з РФ. "Якщо ви подивитеся, скільки суден було продано за останні шість місяців невідомим покупцям, стає зрозуміло, що для цього створюється флот", – сказав Крістіан Інгерсльов, головний виконавчий директор Maersk Tankers A/S у Копенгагені.

Майже напевне відбудеться різке зростання операцій перевантаження з одного танкера на інший у море, пише Bloomberg. І хоча операції STS (ship to ship), як правило, є дорогими та пов’язані з елементом ризику, ця практика матиме першорядне значення для забезпечення безперервного потоку російської нафти, продовжує агентство. Нерідко поставки з країн, що підпадають під санкції, проходять один STS, але відправники вантажу не виключають можливості двох поставок – однієї всередині країн Балтії, другої – за її межами.

Як зазначає агентство, останніми місяцями на ринку вживаних танкерів спостерігається ажіотажна купівельна активність, особливо в сегменті суден, які активно використовуватимуться для транспортування Urals та ЗСТО. Одним із таких типів танкерів є Aframax, здатний перевозити 650-750 тис. барелів нафти з невеликих портів. У центрі уваги опинилися "Афрамакси" з криголамними можливостями, оскільки вони будуть необхідні для експорту Urals із країн Балтії цієї зими. Їхня вартість за рік збільшилася вдвічі.

Суднові брокери також відзначили зростання торгової активності для "Афрамаксів" не льодового класу від 15 років і більше. Очікується, що деякі з цих танкерів допоможуть транспортувати російську нафту ЗСТО покупцям, зокрема китайські та індійські нафтопереробні заводи.

Більшість танкерів застраховані від ризиків, зокрема й розливу нафти, 13 організаціями – членами міжнародного клубу взаємного страхування, багато з яких базуються у Європі. Санкції ЄС означають, що цим компаніям доведеться припинити надавати страхове покриття. Велика Британія ще не повністю приєдналася до санкцій ЄС, а це означає, що деякі послуги можуть бути доступні. Водночас price cap зробив би європейські послуги страхування доступними для компаній, які купують російську нафту відповідно до цінового обмеження, пише Bloomberg.

На сьогодні механізм price cap офіційно ще не оформлений.

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close