Київ. 18 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Єврокомісія (ЄК) склала список заходів для реагування на енергетичну кризу, проте не почала включати до них пропозицію запровадити "стелю" цін на газ, повідомляє у вівторок Bloomberg із посиланням на проєкт документа.
"ЄС оприлюднить новий пакет екстрених заходів проти енергетичної кризи, роблячи ставку на солідарності серед країн-членів блоку. Але ЄС утримається від негайного введення ліміту цін на газ на тлі політичних розбіжностей та занепокоєння щодо безпеки постачання палива", – зазначає агентство.
При цьому ЄК хоче отримати дозвіл від урядів країн-членів лише в крайньому разі обмежити ціни при угодах на нідерландській TTF (Title Transfer Facility) – найбільшому майданчику з торгівлі газом у Європі.
Пакет заходів планують оприлюднити у вівторок.
"Нинішня ситуація викликає економічні та соціальні труднощі, звалює важкий тягар на громадян та економіку. Зростання витрат на електроенергію призводить до скорочення постачання енергії для громадян, до менших конкурентних переваг компаній", – пояснюється в чернетці документа.
Зокрема заплановано створити спільний механізм для придбання газу, в рамках якого координуватимуть заповнення газових сховищ. У ЄК пояснили, що якщо нинішні запаси газу вичерпаються до кінця цього зимового сезону, завдання заповнити сховища на 90% до листопада 2023 року виявиться важче виконати. План ЄК передбачає надання дозволу країнам разом купувати газ для заповнення сховищ мінімум на 15%, а компаніям – створити європейський синдикат для укладання довгострокових контрактів. Проте, уточнює Bloomberg, російські постачальники ресурсів участі в переговорах із синдикатом не братимуть.
Також для зниження впливу енергокризи на домогосподарства та компанії країнам ЄС запропонують використати до 40 млрд євро із загальних фондів союзу.
Раніше в ЄС уже погодилися добровільно скоротити споживання газу на 15%. Тим часом, згідно з текстом документа, ЄК має намір стежити за втіленням цього рішення в життя, буде готова вжити заходів для примусового скорочення споживання газу або навіть переглянути цілі у цій сфері, якщо нинішні дії будуть недостатніми для стабілізації ситуації.
Очікується, що ці плани обговорюватимуть на саміті ЄС 20-21 жовтня. Потім 25 жовтня у Люксембурзі міністри енергетики держав ЄС консультуватимуться щодо подальших деталей.
Bloomberg пояснює, що на кону – майбутнє економіки ЄС розміром 17,3 трлн євро, якій загрожує рецесія через енергетичну кризу. Влада Євросоюзу намагається балансувати між вимогами більше половини країн блоку запровадити ліміт цін на газ і необхідністю зберегти єдиний ринок ЄС і не дати поглибитись економічному розколу між окремими країнами союзу.
У вівторок заступник голови Єврокомісії Валдіс Домбровскіс заявив, що для ЄС неможливо захистити всіх від наслідків війни РФ проти України. Натомість ЄС слід зосередитись на підтримці найбільш уразливих домогосподарств та комерційних галузей для уникнення зростання інфляції.