Нью Йорк. 19 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Світові ціни на добрива знижуються через низький попит з боку фермерів, зокрема американських та бразильських, пише агентство Bloomberg.
На початку року добрива подорожчали до рекордних рівнів через санкції проти Білорусі та війну в Україні. Світові виробники добрив для того, щоб уникнути проблем у ланцюжках поставок, розпочали транспортування значних обсягів продукції до низки ключових регіонів, що призвело до роздування запасів у них. Внаслідок цього фермери деяких країн зараз просто не купують добрива. Це стосується США, які є найбільшим у світі експортером кукурудзи, так і Бразилії, провідного постачальника сої.
"Фермери відмовляються від дорогої сировини, – зазначає аналітик Bloomberg Intelligence Алексіс Максвелл. – Глобальний попит на аміак, фосфатні та калійні добрива з початку року знизився".
При цьому, за його даними, світові ціни на азотні добрива, як і раніше, майже вп’ятеро перевищують середні історичні значення.
Виробники добрив робили ставку на те, що фермери купуватимуть добрива для сільськогосподарських культур, враховуючи, наскільки високими були світові ціни на зерно через його дефіцит. Але коли фермери побачили, що ціни на їхню продукцію впали з максимумів, вони почали скорочувати витрати, зокрема переглядаючи рішення щодо внесення добрив. Наприклад, хоча виробники кукурудзи мають вносити азотні добрива щорічно, американським фермерам не обов’язково робити це восени.
"Початок осіннього сезону внесення добрив у США був не таким вже й хорошим", – вважає директор із добрив StoneX Джош Лінвілл. За його словами, навесні на ринку може з’явитися багато фермерів, які бажають купити азотні добрива, і ринок може мати справу з труднощами, щоб задовольнити цей попит.
Бразилія, найбільший імпортер добрив у світі, зіткнулася з аналогічною ситуацією. Цього року країна закупила за кордоном рекордний обсяг добрив, щоб фермери мали достатньо ресурсів для розширення посівних площ.
"Рекордні темпи імпорту цього року призвели до заповнення складів, змусивши Бразилію реекспортувати надлишки, – зазначає аналітик із добрив Safras&Mercado Майса Романелло. – Це чинить тиск на ціни всередині країни та за кордоном, оскільки Бразилія скоротить імпорт у другому півріччі цього року".
Тим часом, ціни на добрива в країні впали майже вдвічі з квітневих максимумів. "Фермери бачать, що вартість падає, і продовжують чекати, а не робити покупки", – заявив аналітик із добрив Agrininvest Commodities Джефферсон Соуза.