Written by 6:56 pm Економіка

Банкіри очікують на збереження Нацбанком облікової ставки на рівні 25%

Київ. 19 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національний банк України (НБУ) збереже облікову ставку на рівні 25% на засіданні 20 жовтня та використовуватиме інші монетарні інструменти для регулювання, прогнозують більшість банкірів, опитаних агентством "Інтерфакс-Україна" у середу.

"Ми очікуємо збереження облікової ставки НБУ на рівні 25% річних. На нашу думку, сьогодні немає підстав для перегляду ставки у той чи інший бік, адже трансмісійний ефект червневого рішення щодо підвищення ставки ще не реалізовано повною мірою", – сказав начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна Олексій Блінов.

За його словами, водночас прискорення інфляції, що триває, з одного боку, не вимагає додаткової монетарної реакції, а з іншого – підтверджує доцільність рішення центробанку про різке підвищення ставки 4 місяці тому.

"Порівняно з поточним рівнем інфляції облікова ставка навіть нижча за нейтральну. А базувати монетарні рішення на прогнозах на 2023 рік ще зарано, оскільки рівень невизначеності залишається дуже високим", – пояснив експерт.

Голова правління "Юнекс Банку" Іван Світек також очікує, що правління Нацбанку збереже облікову ставку на поточному рівні на засіданні 20 жовтня.

"Інфляція за підсумками вересня прискорилася до 24,6%. Це тривожно високий рівень, але він все ж таки нижчий за прогноз НБУ, який очікував за підсумками третього кварталу інфляцію на рівні 25,6%. Це означає, що подальше підвищення ставки безглузде: воно не принесе жодних вигод із погляду уповільнення інфляції", – зазначив банкір.

Водночас він зазначив, що з огляду на досить слабку динаміку зростання відсоткових ставок за вкладами фізичних осіб навряд чи НБУ піде і на зниження ставки, а скоріше буде стратегічно налаштований на посилення монетарної трансмісії.

Його думку поділяє аналітик стратегічного розвитку банку "Південний" Костянтин Хведчук.

"Облікову ставку, ймовірно, залишать незмінною, але застосуватимуть додаткові інструменти для посилення її впливу на ринкові ставки – підвищення норми обов’язкових резервів або розміщення термінових депозитних сертифікатів", – вважає експерт.

Хведчук очікує, що прогнозна траєкторія облікової ставки, найімовірніше, також залишиться незмінною – на рівні 25% протягом 2023 року, проте залишаються ризики подальшого підвищення.

Він додав, що з моменту опублікування липневого прогнозу НБУ були як позитивні, так і негативні зміни в економіці.

Зокрема, з одного боку, більш високі надходження міжнародної допомоги та успішна реалізація зернового коридору збільшують надходження валюти до країни, а активність бізнесу відновлюється дещо швидше, ніж очікував НБУ.

З іншого боку, інтенсивність руйнувань української інфраструктури російськими атаками зростає, міграція залишається на високому рівні, а фінансові потреби державного бюджету перевищують прогнози НБУ.

"Хоча споживча інфляція за фактом була нижчою за прогноз НБУ, ціни продовжують зростати у широкому спектрі товарів і послуг. Крім цього на готівковому валютному ринку зберігається суттєвий спред курсу щодо офіційного. Рішення НБУ будуть націлені на посилення привабливості гривневих активів", – додав Хведчук.

"Ми не очікуємо зміни облікової ставки з огляду на те, що у річному вимірі інфляція у вересні прискорилася з 23,8% до 24,6%. Значний дефіцит бюджету також покривається і через викуп ОВДП Національним банком, що створює додатковий тиск на цінову динаміку, тому підтримування високого рівня облікової ставки НБУ є вимушеним заходом", – зазначив директор департаменту ризик-менеджменту Акордбанку Микола Войтків.

Він додав, що дуже важливою є фінансова підтримка України міжнародними донорами до кінця цього і наступного року, яка дозволить нівелювати негативний вплив війни на монетарні показники та стан економіки в цілому і як мінімум не збільшувати облікову ставку в майбутньому.

Заступник голови правління банку "Кредит Дніпро" Оксана Шведа зазначає, що, з одного боку, ставка 25% – це ще не межа, але, з іншого боку, в арсеналі регулятора є інші монетарні інструменти, наприклад, операції на відкритих ринках, коридор ставок, норми обов’язкового резервування.

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close